Pečujme o své zdraví

Každý to zná. Rýma, kašel, teplota a celkový stav nemoci nás často sklátí několikrát do roka. Mnohdy se nám podaří neulehnout, překlenout akutní stadium virosy léky proti teplotě a horkými čaji. Nebudeme sice chybět v zaměstnání, ale náš organismus určitě nebude jásat. Aby dokázal zvládnout viry, které zaplavily naše tělo, musí vynaložit mnoho energie navíc.

Pokud na organismu budeme chtít normální pracovní výkon a ještě jej navýšíme o nutnost boje proti bacilům, pak se snadno může stát, že to naše tělo nezvládne a k běžné virose se přidá závažnější onemocnění, které již bude vyžadovat například užívání antibiotik. Jak se tedy chovat při virose? Přečtěme si pár dobrých rad.

Rady pro zdraví
-i při menší virose nepřeceňovat obranný systém a dopřát tělu odpočinek a pohodlí na lůžku
– nebýt bezohledný a neroznášet viry mezi zdravé lidi
-během nemoci si musíme dopřát kvalitní a výživnou stravu plnou vitamínů. Vhodné jsou ovocné šťávy, džusy, mixované ovoce. Tělo dobře přijímá domácí vývary s lehkou zavářkou, přírodní masa s brambory nebo kaší, lehce stravitelná jídla.
– dbejme pečlivě na pitný režim. Denně je třeba vypít 2-2,5 l tekutin. Pokud máme teplotu a potíme se, o to víc je třeba tekutiny doplnit. Nápoje by měly být vlažné, nepřeslazené nejlépe bez bublinek.
– dopřejme organismu spánek dle potřeby, tělo si samo řekne, kdy potřebuje odpočívat. Nezatěžujme se starostmi, snažme se věnovat jen příjemným věcem. Relaxujme.
– pořiďme si doplňky stravy, jako jsou kvalitní vitaminy nebo bylinné čaje, které nám pomůžou virozu zdolat.
– nepospíchejme s návratem do práce. Tělo si samo řekne, kdy bude schopné zase normálního výkonu a my to na sobě ucítíme.
– informujte se u svého zaměstnavatele, zda můžete využít u jeho firmy takzvané dny na osobní volno. Jde o placené dny, které vám umožní poprat se např. s virosou v klidu, aniž by bylo nutné jít k lékaři. Mnoho závodů to již nabízí a je to rozumné rozhodnutí.